Zbigniew Boniek

Zbigniew Boniek – obecny prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej to postać znana na całym świecie. Umieszczony na liście stu najlepszych piłkarzy w historii światowej piłki nożnej według FIFA.

Zbigniew Boniek to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy. Nie każdy jednak zna historię popularnego „Zibiego”. Zobaczcie jak wyglądała kariera zdobywcy Pucharu Europy (Champions League).

Zbigniew Boniek – kariera klubowa
Zbigniew Boniek na świat przyszedł 3. marca 1956 roku w Bydgoszczy. Już w wieku 12 lat rozpoczął karierę piłkarską i związał się z lokalną Zawiszą Bydgoszcz, gdzie występował przez siedem lat. Jego znakomita gra, skutkowała transferem do Widzewa Łódź. W barwach łódzkiego klubu dwukrotnie sięgał po mistrzostwo kraju. Łącznie zagrał w 172 meczach. Strzelił 50 bramek.

Kariera Bońka nabrała rozpędu dopiero w 1982 roku. Wówczas to, w ostatni dzień okna transferowego, po polskiego asa zgłosił się włoski Juventus. Turyńczycy zaoferowali Zibiemu lukreatywny kontrakt.

Boniek, który jako pierwszy Polak trafił do Starej Damy był jednym z filarów drużyny. Obok Platiniego i Rossiego, uważany był za najważniejszego zawodnika Juve. Wraz z Zibim w składzie, Juventus w latach 1984-1985 sięgnął po wszystkie możliwe międzynarodowe trofea, tj.:

  • Puchar Europy
  • Puchar Zdobywców Pucharów

Boniek w Turynie doczekał się pseudonimu „Piękność nocy”, co było efektem znakomitej gry przy sztucznym oświetleniu.

Boniek mimo swojej silnej pozycji w szatni Juve, zdecydował się na transfer do AS Romy w 1985 roku. Po sukcesie w Lidze Mistrzów, Zibi postanowił sprawdzić się w stołecznym klubie. Trafił tam za 3 miliardy lirów. Karierę klubową zakończył w 1988 roku.

Zbigniew Boniek – kariera reprezentacyjna
Boniek w reprezentacji zadebiutował w 1976 roku. Wówczas to, otrzymał szansę gry przeciwko Argentynie. Po objęciu kadry przez Jacka Gmocha, Boniek stał się jedną z głównych postaci Biało-Czerwonych.

Przez kibiców najlepiej został zapamiętany przy okazji występów na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii (’82). Szczególnie błysnął w meczu przeciwko Belgii, gdzie zanotował hattricka. Wówczas to z reprezentacją wywalczył brązowy medal.

Cztery lata później, w 1986 roku Boniek pojechał na kolejne Mistrzostwa Świata w roli kapitana. Niestety, tego występu nie zapamięta najlepiej. Polacy po porażce 0:4 z Brazylią zostali wyeliminowani w II rundzie.

Całkowity bilans spotkań Bońka w reprezentacji to 80 meczów i 24 trafienia.

Zbigniew Boniek – czołowa postać europejskiego futbolu
Jedna z najbardziej prestiżowych gazet – France Football, wybrała Bońka trzecim najlepszym piłkarzem w 1982 roku. Chwilę wcześniej, został umieszczony w najlepszej jedenastce Mistrzostw Świata.

Przez wielu ekspertów określany był mianem najlepszego. Jego dryblingi, szybkość i znakomite strzały z dystansu – zachwycały kibiców na całym świecie. Wcześniej tylko Kazimierz Deyna zapisał się na taką skalę w historii europejskiego futbolu.

Całą resztę już znacie. Dziś Boniek to prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej…

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*