Robert Lewandowski

Już teraz o Robercie Lewandowskim mówi się, że jest najlepszym polskim piłkarzem w historii. Stawia się go wyżej od takich tuzów jak Lubański, Lato, Boniek, Szarmach, Dejna czy Gadocha. Czy słusznie? Czy Robert Lewandowski faktycznie jest najlepszy z najlepszych?

Cóż, pewnie nie każdy zgodzi się z taką opinią. Wszak, wyżej wymienieni Panowie grali w zupełnie innych czasach. Jedno jest pewne – Lewandowski jest najlepszym polskim piłkarzem XXI wieku. Żaden inny piłkarz nie zbliżył się nawet do klasy popularnego „Lewego”.

Robert Lewandowski – kim był zanim został sławny?
Lewandowski znany jest kibicom na całym świecie. Największą popularność zyskał jako napastnik Bayernu Monachium i Borussi Dortmund. Jednak zanim trafił do Bundesligi… „Lewy” błyszczał na boiskach w Ekstraklasie. Zapraszamy do zaznajomienia się z historią najlepszego strzelca w Polskiej Reprezentacji.

Lewandowski urodził się w 1988 roku w Warszawie. Od samego początku rodzice widzieli w nim przyszłego piłkarza. Jego ojciec – Leszek Lewandowski był pracownikiem Partyzanta Leszno – drużyny piłkarskiej w której treningi zaczynał młody Robert. Nie był jednak pełnoprawnym zawodnikiem tej drużyny, mógł jedynie uczestniczyć w treningach.

Już w wieku 9 lat, Lewandowski zapisał się do Varsovii Warszawa, gdzie grał do 16 roku życia. Koledzy z drużyny nazywali go „Bobkiem”, co było wynikiem wątłej budowy ciała. Niski wzrost i niewielka masa sprawiały, że Lewy nie dostał powołania do kadry Mazowsza w 2002 roku.

Lewandowski jako nastolatek był nie tylko piłkarzem Varsovii. Występował również w licznych zawodach biegowych. Został między innymi mistrzem województwa Mazowieckiego w biegach przełajowych. Przez pewien okres – uczęszczał również na treningi judo.

Kiedy Lewandowski zaczął nabierać masy i wzrostu, zainteresowanie napastnikiem wyraziła nim Legia Warszawa. Postanowiono jednak, że Lewy trafi do drużyny zapleczowej Mistrza Polski – Delty Warszawa. Występując na boiskach IV ligi Lewandowski w kilku meczach czterokrotnie pokonywał bramkarza rywali. To zaowocowało podpisanie kontraktu z drużyną rezerw: Legią II Warszawa. Cały sezon 2005/2006 rozegrał na III szczeblu rozgrywek, gdzie tylko dwukrotnie trafiał do bramki. I choć ówczesny trener Legii – Dariusz Wdowczyk widział „Lewego” w pierwszej drużynie, postanowiono nie przedłużać z nim kontraktu.

Lewandowskim zainteresował się III-ligowy Znicz Pruszków. Lewandowski w ciągu dwóch pierwszych sezonów błyszczał skutecznością. Najpierw zdobył koronę króla strzelców III ligi, by następnie powtórzyć ten wyczyn na wyższym szczeblu rozgrywek.

Po dwóch udanych sezonach w Zniczu Pruszków, Robert Lewandowski znalazł się w orbicie zainteresowań Lecha Poznań. Napastnik został sprzedany za kwotę 380 tys. euro. Bardzo szybko zaczął się – mówiąc kolokwialnie – spłacać. Już w pierwszej kolejce Ekstraklasy – zadebiutował i strzelił bramkę.

Lewandowski bardzo szybko został doceniony. W prestiżowym rankingu najlepiej rokujących zawodników brytyjskiego „Times”, Lewandowski został umieszczony na 32. miejscu. Doceniony został również, przez polskie media. „Piłka nożna” uznała Lewego za odkrycie sezonu 2008/2009.

Rok później Lewandowski w barwach Kolejorza sięgnął po koronę króla strzelców. Zdobył w Ekstraklasie 18 bramek, co sprawiło, że zainteresowały się nim największe kluby Europy. W sezonie 2009/2010 trafił do Borussi Dortmund.

Reszta historia „Lewego” jest już znana…
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach pod tym artykułem. Co sądzicie o Lewandowskim? Czy zasługuje na miano najlepszego piłkarza w historii polskiej piłki nożnej?

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*