Jakub Błaszczykowski

Jakub Błaszczykowski to prawdziwa ikona polskiej reprezentacji. Ten mierzący 176 centymetrów pomocnik to serce kadry Adama Nawałki. Dla wielu – lider szatni i kluczowa postać kadry narodowej.

Zanim jednak Błaszczykowski stał się podstawowym wyborem Nawałki i gwiazdą Bundesligi – był świetnym piłkarzem. Nie każdy jednak zna historię popularnego Kuby…

Jakub Błaszczykowski – zanim został sławny
Kuba to postać, która budzi tylko i wyłącznie pozytywne emocje. Błaszczykowski to człowiek, którego życiowa historia jest doskonałym materiałem na film lub książkę. Dlaczego?

Od samego początku Błaszczykowski ukierunkowywany był na piłkarza. Wszystko to działo się za sprawą Jerzego Brzęczka – wielokrotnego reprezentanta Polski, a prywatnie wujka Kuby.

Błaszczykowski w wieku 11 lat przeżył rodzinną tragedię. Jego ojciec, śmiertelnie ugodził nożem matkę. Został skazany na 15 lat bezwzględnego więzienia. Młody Jakub trafił pod opiekę babci Felicji. W wychowaniu obecnej ikony reprezentacji Polski duży udział miał również Jerzy Brzęczek, co Błaszczykowski wielokrotnie podkreślał w wywiadach.

Kariera Błaszczykowskiego
Pochodzący z Truskolasów Błaszczykowski swoją karierę zaczynał w Rakowie Częstochowa. Trafił tam gdy miał siedem lat. W treningach uczestniczył ze swoim starszym o trzy lata bratem – Dawidem. W 2002 roku, zainteresowanie perspektywicznym Kubą wyraził zainteresowanie Górnik Zabrze, gdzie trenował w szkółce piłkarskiej tego klubu. Potrwało to jednak zaledwie kilka miesięcy.

W 2003 roku, na wiosnę wrócił do Częstochowy. Na IV szczeblu rozgrywek grywał regularnie. Został dostrzeżony przez wysłanników takich klubów jak GKS Bełchatów, Tirol Innsbruck oraz Lech Poznań. Z tym ostatnim miał nawet podpisać kontrakt, ale strony nie były zgodne co do oferty kontraktowej.

W 2005 roku, Błaszczykowski po raz kolejny został testowany przez klub z Ekstraklasy. Tym razem trafił do Krakowa, gdzie wywarł ogromne wrażenie na ówczesnym trenerze – Vernerze Liczce. Bardzo szybko zadebiutował. Jego forma eksplodowała, co skutkowało takimi wyróżnieniami jak:

  • Najlepszy piłkarz Małopolski ’06
  • Najlepszy pomocnik Orange Ekstraklasy ‘06

Po dwóch świetnych sezonach w Orange Ekstraklasie, Błaszczykowski został dostrzeżony przez wysłanników niemieckiej Borussi Dortmund. W Lutym 2005 roku, Wisła Kraków ogłosiła, ze na koniec sezonu Błaszczykowski przeniesie się do BVB.

Błaszczykowski bardzo szybko otrzymał szansę debiutu. W swoim pierwszym sezonie grał niewiele, aczkolwiek kiedy pojawiał się na murawie to otrzymywał świetne noty.

W drugim swoim sezonie w BVB, Błaszczykowski został najlepszym zawodnikiem roku według kibiców. Równocześnie, w plebiscycie tygodnika „Piłka Nożna” zajął pierwsze miejsce w rankingu najlepszych polskich piłkarzy.

W 2010 roku, gdy do klubu dołączyli Piszczek i Lewandowski, Błaszczykowski tworzył „trio Polaków z Dortmundu”.

Błaszczykowski stał się prawdziwą legendą Borussi. Występował w niej do 2015 roku. Zanotował łącznie 253 mecze w których strzelił 32 gole i zaliczył 52 asysty. W sercach fanów BVB zapisał się na stałe, co potwierdziły brawa i owacje przy okazji powrotu Kuby na Signal Iduna Park przy okazji meczu z VFL Wolfsburg.

Całą resztę znacie. Kuba to prawdziwy lider kadry Polski!

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*