Adam Małysz

Adam Małysz – sportowiec, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Mistrz Świata, medalista Igrzysk Olimpijskich, jeden z najlepszych polskich skoczków narciarskich w historii. Obecnie pełni funkcję dyrektora-koordynatora do spraw skoków narciarskich oraz kombinacji norweskiej w PZN.

Orzeł z Wisły to postać, która szanowana jest przez każdego kibica. Zawsze skromny, uśmiechnięty i otwarty dla swoich fanów. Małysza po prostu nie da się nie lubić!

Adam Małysz to sportowiec, którego karierę śledziła cała Polska. Jak jednak wyglądało życie Małysza zanim osiągał sukcesy?

Adam Małysz – kim był zanim osiągnął sukces?
Małysz na świat przyszedł w 1977 roku – 3 grudnia. W domu Jana i Ewy Małyszów był drugim dzieckiem (Iwona Małysz urodziła się w 1975 roku).

Pierwsze próby na skoczni narciarskiej miały miejsce już w 1983 roku. Wówczas to, pod opieką swojego wujka – Jana Szturca (polski skoczek, kombinator norweski, a później trener). Już od samego początku widać było w młokosie „dryg” do tego sportu. Szturc wielokrotnie podkreślał, że młody Adam od samego początku był mocno zaangażowany w to co robi.

Małysz świetnie rokował. Pierwszy „większy” sukces osiągnął w 1993 roku. Wówczas to na skoczni K40 w Wiśle został wicemistrzem Polski juniorów młodszych i młodzików. W tym samym roku wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski Juniorów. Świetnie skakał również w drużynie, gdzie razem z KS Wisła zajął 6 miejsce. W konkursie seniorskim Mistrzostw Polski zajął 14 miejsce.

Świetne skoki w zawodach lokalnych sprawiły, że trenerzy pozwolili Małyszowi na udział w zawodach międzynarodowych. Debiut w Pucharze Kontynentalnym i 48. lokata nie były wymarzone, ale… to było tylko i wyłącznie preludium do Wielkiego skakania.

Kariera Adama nabierała rozpędu. Najpierw zanotował przeciętny występ na Mistrzostwach Świata Juniorów (1994) – 46. miejsce, by po kilku tygodniach zostać Seniorskim Mistrzem Polski na średniej krokwi. Już wtedy zaczęto mówić, że Małysz to talent czystej wody.

Kariera Małysza, czyli od 1994/1995 do 2010/2011
Kariera Orła z Wisły trwała 16 lat. Przez ten okres czasu, Małysz dał swoim kibicom mnóstwo powodów do radości. Postanowiliśmy przytoczyć największe z nich:

  • 4-krotny zdobywca Pucharu Świata
  • Zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni
  • 3-krotny Zwycięzca Turnieju Nordyckiego
  • 3-krotny zdobywca Letniego Pucharu Świata
  • Zwycięzca Turnieju Czterech Narodów
  • 2-krotny brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich
  • 2-krotny srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
  • Brązowy medalista Mistrzostw Świata
  • Srebrny Medalista Mistrzostw Świata
  • 4-krotny Złoty Medalista Mistrzostw Świata

Bez cienia wątpliwości – Małysz to jeden z najwybitniejszych polskich sportowców w historii. Jego sukcesy nigdy nie wpłynęły na jego postawę. Zawsze skromny, otwarty i serdeczny Adam – zostanie w sercach kibiców na zawsze. Co do tego – nie ma absolutnie żadnych wątpliwości.

A Ty co myślisz o Małyszu?
Zachęcamy do dyskusji w komentarzach. Daj znać, co sądzisz o Orle z Wisły? Jak oceniasz tę osobę? Czy według Ciebie kariera Małysza przebiegała wzorowo?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*